Adres : YAKUT MAH. AKMESCİT CAD. A BLK 17 E KOCASİNAN/ KAYSERİ
  • Bizi arayın
    (+90) 532 715 74 07
  • Çalışma Saatleri
    Pzt - Cmt 08:00 - 20:00
  • E-Mail
    uzumyapi@hotmail.com
Hafriyat

Hafriyat

Bina temel hafriyatı, bir binanın arsa alanının tahsis edilmesi, gerekli projelerin yaptırılması ve gerekli kazı ve inşaat izinlerinin alınmasından sonra, fiili inşaat işlerine başlamanın ilk basamağıdır. Bina temel hafriyat hizmetleri, temel kazı işlemlerini ve kazı sonucu çıkan malzemenin uygun hafriyat döküm alanlarına nakliyesini ve dökülmesini kapsar.

İyi bir bina temel kazısının yapılabilmesi için, kazı alanı yapılacak alanın ilgili mühendisler ve şefler tarafından projeye göre net olarak belirlenmesi ve işaretlenmesi gerekmektedir. Bu işaretlemede yapılacak en ufak hata, tüm inşaatın hatalı sonuçlanmasına neden olur. Kazı yapılacak alan temel kazı ve hafriyat işlemlerini gerçekleştirecek firma tarafından iş öncesinde incelenmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Kazı alanı ve çevresinin durumu kullanılması gereken araç ve ekipmanın sağlıklı şekilde belirlenebilmesi için önemlidir. Çevrede kazı nedeni ile hasar görme ihtimali olan bina, yapı, makine, ekipman var ise çevreye herhangi bir zarar vermeden kazı ve hafriyat işlemlerinin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği planlanmalıdır.  Uzaklaştırılması mümkün olan makine, ekipman gibi malzemeler uzaklaştırılmalıdır. En zor temel kazıları bitişik nizam yapılarda gerçekleştirilen, kazı yapılacak alana bitişik yapıların olması durumundadır. Medyada bu tip kazılar yapılırken çevre binalara verilen hasarlardan hatta çevre binaların yıkılmasına kadar varan olaylar sık sık geçmektedir.

Kazı alanının incelenmesi ve uygun araç, ekipman ve ekibin sağlanmasının ardından gerekli kazı işlemlerine başlanır. Kazılar sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da var olan altyapıya temel kazısı esnasında zarar verilmemesidir. Su, kanalizasyon, doğalgaz, elektrik hatları iyi şekilde tespit edilmeli ve kazı işlemleri buna uygun şekilde yapılmalıdır.

Detaylı bilgi için iletişime geçiniz